Youth Power je jedan od tri glavna projektna partnera, te nosilac aktivnosti projekta za područje Mostara i Hercegovačko-neretvanskog kantona, te generalno područja Hercegovina.
Projekt Inicijativa mladića – promoviranje zdravijih životnih stilova među mladima u Bosni i Hercegovini osporavanjem rodnih stereotipa II ili Inicijativa mladića II (YMI II) je započet 01.12.2017. godine i podržan je od strane Vlade Švicarske, OAK Fondacije, Austrijske razvojne agencije i CARE Njemačka-Luksemburg.
Inicijativa mladića II nadovezuje se na CARE-ove sve obuhvatne i programske napore u borbi protiv međuljudskog i rodno zasnovanog nasilja (RZN), kao i za poboljšanje rodne ravnopravnosti u Bosni i Hercegovini i za rad na pitanjima prevencije u vezi sa ekstremizmom i nasiljem kod mladih. Projekt Inicijativa mladića II će se implementirati u Bosni i Hercegovini, u Republici Srpskoj i u tri županije Federacije Bosne i Hercegovine (Hercegovačko-neretvanska županija, Kanton Sarajevo i treća županija koja će biti izabrana u prvom kvartalu prve projektne godine nakon sprovođenja procjene koja odražava interes lokalnih partnera i nadležnih ministarstava koja bi trebalo da budu uključena i da surađuju). Ovaj projekt će biti usmjeren na mlade, naročito na mladiće koji su podložni nasilju i na njihovo antisocijalno ponašanje putem jačanja relevantnih vještina, znanja i stavova koji vode ka poboljšanju ponašanja povezanih sa rodno ravnopravnim normama i nenasiljem.
Ovaj projekt ima za cilj povećanje i uključivanje ranijih dostignuća vezanih za implementaciju Programa rodno transformativnih životnih vještina ili skraćeno Programa Y, putem ciljnog zagovaranja i bliske suradnje sa relevantnim zainteresiranim stranama kroz podršku izgradnje pokreta/koalicija kroz razvoj novih saveza koji uključuju roditelje i građane u podržavanju obrazovnih programa za životne vještine usmjerene na rodnu ravnopravnost. Relevantne zainteresirane strane uključuju ministarstva obrazovanja na entitetskim i županijskim nivoima, gender agencije, akademske institucije, srednje škole, edukatore, medije i druge relevantne zainteresirane strane.
Intervencija ima za cilj da se bavi štetnim životnim stilovima koji utječu kako na mladiće tako i na djevojke. Također, naša je namjera u ovoj fazi da utječemo na društvene pokrete i koalicije građana sa ciljem da se vlada podstakne da aktivno promovira/bavi se pitanjem rodne ravnopravnosti, prevencije rodno zasnovanog nasilja, životnih vještina i zdravstvenog obrazovanja u školama. Kroz rad sa lokalnim nevladinim organizacijama aktivnim u promoviranju rodne ravnopravnosti i razvoju mladih doprijeće se do većeg procenta mladih ljudi sa ciljem da nauče važne životne vještine, a time i da primijene u praksi rodno ravnopravnije stavove i ponašanja. U suradnji i sinergiji sa drugim sličnim inicijativama koje sprovodi vlada i druge lokalne i međunarodne nevladine organizacije, ovaj projekt bi doprinio ukupnom smanjenju nasilnih incidenata u školi i zajednici koji uključuju mlade, kao i povećanju zdravih, nenasilnih i rodno ravnopravnih stavova i ponašanja navedenih od strane ciljanih grupa mladih ljudi.