Predstavljena knjiga “Tražeći Esmira” u Sarajevu

Predstavljenje knjige “Tražeći Esmira” književnika i umjetnika Nicka Teunissena održala se 10. srpnja/jula putem YouTube live prijenosa iz Sarajevskog ratnog teatra SARTR uz uključivanje uživo iz Memorijalnog Centra Srebrenica. Knjiga govori o stradanju mladića Esmira Mujičića u genocidu u Srebrenici, ali i o predratnom periodu u ovom gradu. Live prijenos na YouTubu i Facebook platformi je pratilo više od 2000 ljudi.

Fotografija ovog mladića u vihoru rata nagnala je nizozemskog književnika i umjetnika Nicka Teunissena da istraži iz prve ruke šta se sve dešavalo u ovom dijelu Bosne i Hercegovine prije i tijekom rata.

“‘Tražeći Esmira’ je ne-fikcijska priča o ljudima Srebrenice, i to prije nego su životi ovih ljudi pretvoreni u hladne brojke i metapolitičke priče. U knjizi pokušavam povesti čitatelja sa sobom u potragu za mladićem iz Srebrenice koji se zove Esmir Mujičić”, kaže Teunissen.

Nick Teunissen rođen je 1982. godine u Amsterdamu. Imao je 13 godina “kada su se posljednji sati Srebrenice pojavili na nizozemskim vijestima ljeta 1995. godine”.

“Iako su to bili prodorni snimci europskog grada, to je za mene kao dijete bilo teško prepoznatljivo. No, to se promijenilo jedne noći više od 23 godine kasnije. Prijatelj Serge Janssen mi je poslao fotografiju dječaka koji se smješka kameri, usred pakla na zemlji. Lice koje mi je reklo potpuno drugu priču. Bilo je suprotno sa dugogodišnjim emitiranjem poznatih medijskih snimaka. To je bio portret mladog čovjeka. Ispostavilo se da je to bila fotografija Esmira” – rekao je Nick.

“Zajedno sa mnogim ljudima iz Srebrenice, otkrili smo životnu paletu neispričanih priča, punu anegdota i prekrasnih sjećanja na napredan predratni grad, sa izvorima u očaravajućem planinskom okolišu. Prve ljubavi, muzika, pozorište – sve ono što nas čini čovjekom. Priča počinje sa prijateljstvom iza bodljikave žice i završava sa Esmirovom majkom koja vidi lice svoga djeteta po prvi put nakon četvrt stoljeća” – dodao je Nick

Tijekom specijalnog programa, panel stručnjaka je govorio o knjizi, nagrađivana glumica Selma Alispahić je igrala dijelove knjige zajedno sa mladim glumcem Dinom Hodžićem. Poznati bosanski pjevač Armin Muzaferija pružio je impresivan doprinos svojim muzičkim programom. Memorijalni Centar Srebrenica se uživo uključila u program sa grupom od 50 studenata iz svih država Balkana.

Ovaj program realiziran je u suradnji s nevladinom organizacijom Youth Power, izdavačima Bloemberk i Dobra knjiga, Centrom za istraživanje nakon sukoba, Memorijalnim centrom Srebrenica, Sarajevskim ratnim kazalištem SARTR, agencijom Produkcija, Veleposlanstvom Kraljevine Nizozemske u Sarajevu, Daytonski muzej mira (Ohio), MasterPeace i zaklada Platform Hero.